2018 Yılı Oda Hesapları 2018 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

İzmir Ticaret Odası Yeni Bina Projesi


 

>> İZMİR TİCARET ODASI YENİ BİNA PROJESİ <<

1885 yılında kurulan Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan İzmir Ticaret Odası 133 yıllık tarihinde hep ileriye gitmiş, büyümeye ve gelişmeye devam etmiştir.

Dijitalleşmeyle gelen bilgi çağına en hızlı uyum sağlayan ve hizmetlerini bu doğrultuda geliştiren ve çeşitlendiren Odamız, bu yönüyle de lider ve öncü konumunu sürdürmektedir.

2017 yılında İzmir Ticaret Odası’nın üye sayısı 80 bini aşmıştır.

Odamız geliştikçe ve hizmetleri çeşitlendikçe, üyelerimizin bu hizmetlere uygun çağdaş, modern ve konforlu mekan talebi de artmaktadır.

İzmir Ticaret Odası Yeni Binası “GELİŞEN İZMİR, BÜYÜYEN İZMİR TİCARET ODASI” için uzun yıllar hizmet verecek, İzmir’in Kordonunun geçmişine gönderme yapan eşsiz ve güzel bir bina olarak tasarlanmıştır.

Üyelerimize ve Güzel İzmir’e hayırlı olmasını dileriz.

 

TARİHÇE

Sanayi devrimi ile birlikte Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu hammadde ve ürün bakımından zengin bir hinterlanda sahip İzmir’de, 19. yüzyılda, 20 değişik ülkenin tüccarlarına ait büyük ticarethaneler ile 17 farklı ülkenin konsolosluğu bulunuyordu. Yoğunlaşan ticaret kaçınılmaz olarak bir takım anlaşmazlıkları ve düzenlemeleri gerektiriyordu. Bu nedenle 1850’de İzmir Ticaret Meclisi ve 1862’de Ticaret Mahkemesi’nin kurulması kararlaştırılmıştır.

Büyüyen ticaret hacmi daha farklı kurumlara duyulan ihtiyacı arttırırken, Ziraat ve Ticaret Nezareti tarafından 1882'de gönderilen bir yazıda, liva ve kazalarda birer Ticaret Odası açılması istenmiştir. Ticaret odasının ilk kurulacağı kentlerden birisi de kuşkusuz, bazı dönemlerde İstanbul’dan bile fazla ihracat rakamlarına ulaşan İzmir’dir.

İzmir’de bir Ticaret Odası kurulması için 1884'te çalışmalara başlanmıştır. 1885 yılında o zamanki adıyla ‘İzmir Ticaret ve Sanayi Odası’ kurulurken, Oda binası için kentte ticaretin ve hayatın kalbinin attığı yer I. Kordon seçilmiştir.

Odamızın, I. Kordon’da yer alan ilk binası, içindeki tüm evraklarla birlikte 1922 yılındaki Büyük İzmir Yangınında kül olmuştur. Bunun üzerine, Odamız geçici bir süre Halimağa Çarşısı’nda faaliyetlerini sürdürürken, yeni bina için Kordon Bölgesi’nde birkaç alternatif yer üzerinde durulsa da yine ilk binanın yeri seçilmiştir.

Yıllar içinde Odamız büyümeye ve gelişmeye devam etmiş, 1927 yılında inşa edilen ikinci binamız da yetersiz kalınca 1987 yılında yıkılarak günümüze kadar ana hizmet binası olarak kullanılan bina inşa edilmiştir.

2001 yılında ana hizmet binasının tam karşısında bulunan Balkaner İşhanı’nın ilk 3 katı, 2007 yılında ise binanın tamamı satın alınarak, ek hizmet binası olarak kullanılmıştır.

30 yıl boyunca kullanılan mevcut binalarımızın gelişen ve çeşitlenen hizmetlere ve Odamızın faaliyetlerine cevap verememesi nedeniyle yeni bina projesi çalışmaları başlatılmıştır. 

Yeni bina projemizin yeri ile ilgili Üçkuyular, Bayraklı Bölgesi ve mülkiyeti Odamıza ait olan yeni binamızın yeri alternatif olarak belirlenmiş, 10 - 24 Haziran 2013 tarihleri arasında Odamız web sitesindeki tüm üyelerimize açık anket düzenlenmiştir.

Yapmış olduğumuz ankette, arsanın yeri için yapılan oylamayı, şu an üzerinde yeni binamızın bulunduğu arsa açık ara kazanmıştır. Bu yer, İzmir içindeki konumu ve algısı ile Odamızın prestijine layık olan en doğru yer olarak belirlenmiştir.

24 Eylül 2014 tarih ve 18 sayılı oturumda, Oda Meclisimiz oy birliğiyle binamızın yerini onaylamıştır. Yani üyelerimiz, üç asırdır İzmir Kordonboyu’nda yer alan Odamızın, 21’inci yüzyıldaki binası için de yine aynı bölgeyi seçmiştir.

1. Kordon’da mülkiyeti Odamıza ait olan tapunun 1198 Ada 9 Parseline kayıtlı arsamızın üzerinde 19 yüzyılda, yüzyılın sonuna doğru inşa edilen Sporting Club yer alıyordu. Sporting Club binası dönemin en elit mekanlardan birisidir. Sporting Club binası yanında Sporting Club Tiyatrosu yer almaktadır. 1922 İzmir Yangını sonrası her iki bina da yanarak harabe hale gelmiştir.

1. Kordon’daki arsamız 1940’lı yıllara kadar metruk kalmıştır. 1945 yılında Tüccar Kulübü olarak yapımına başlanmış ve 1948 yılında hizmete girmiştir.

1962 yılında, Tüccar Kulübü yerine rahmetli mimar Harbi HOTAN’ın projelendirdiği otel binası yapılmış, uzun süre otel olarak kullanılan bina 1992 yılında Ekrem Demirtaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı ile olmasıyla birlikte İTO İş Merkezine çevrilmiştir.

Arsamızın Cumhuriyet Bulvarı cephesinde ise mimari projesi Güngör KAFTANCI’ya ait, 1979 yılında yapılan Özgün Dersanesi bulunmaktadır.

Yeni yapılacak binamızın bütünlüğünü sağlamak adına yan komşu olan Alyans Apartmanı A ve B blok malikleri ile bir dizi görüşmeler ve ilgili kurumlar nezdinde araştırmalar yapılmışsa da bu görüşmelerden sonuç elde edilememesi neticesinde projenin sadece Odamız mülkiyeti sınırlarında gerçekleşmesine karar verilmiştir.

İzmir Ticaret Odası Yeni Binası, 133 yıllık geçmişe sahip olan Odamızın dördüncü binası olarak İzmir ticaret hayatına kazandırılmıştır.