2018 Yılı Oda Hesapları 2018 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

İTO Nefes Kredisi Kampanyamız Başladı…


 

 

Sayın Üyemiz,

“İTO Nefes Kredisi” kampanyası, ülkemiz ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine yönelik olarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu kampanyaya Odamız 10 Milyon TL yatırarak katılmış, üyelerimize özel 155 Milyon TL tutarındaki kredi hacmi İzmir Ticaret Odası üyelerinin kullanımına sunulmuştur.

Buna göre; 50 Milyon TL’si Ziraat Bankası, 50 Milyon TL’si ise Denizbank olmak üzere tahsis edilen 100 Milyon TL tutarındaki kredi hacminden KOBİ olan Odamız üyesi firmalar yararlanabilecektir.

“Nefes Kredisi”ne yönelik koşullar şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası ve Denizbank’ın tüm şubeleri üzerinden söz konusu kredi başvurusunda bulunulabilecektir.
  • Kredi, 12 ay vade üzerinden ve aylık eşit taksitler halinde kullandırılacak olup, vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün olmayacaktır.
  • Kredinin brüt faiz oranı aylık % 0,825, yıllık % 9,90’dır.
  • Odamız üyeleri için kredi azami limiti (grup iştirakleri dahil) 150.000 TL’dir.
  • Krediye başvurmak için, üyelerimizin Odamızdan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu içindir” ibaresi yer alan faaliyet belgesi alması gerekmektedir. Söz konusu belgeyi Odamıza bizzat gelerek veya  https://eoda.izto.org.tr/web/oda_sicil_belge_secim.aspx linkine tıklayarak ücretsiz olarak alabilirsiniz.
  • Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine Müsteşarlığı’nın sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş.’ne ait olacaktır.
  • Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250,-TL ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf komisyon talep edilmeyecektir.

Nefes Kredisi’ne yönelik başvurular 14 Aralık 2016 Çarşamba günü başlayacak olup, KOBİ'lerin Nefes Kredisi'ne başvurabilmeleri için, Odamıza gelerek “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir.” ibaresini içeren Faaliyet Belgesi almaları, (bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir), daha sonra üyelerimizin Ziraat Bankası ve Denizbank’ın herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile söz konusu krediye müracaat etmeleri gerekmektedir. “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu içindir” ibaresi yer alan faaliyet belgesini tüm üyelerimiz Odamıza başvuru yaparak veya https://eoda.izto.org.tr/web/oda_sicil_belge_secim.aspx linkine tıklayarak ücretsiz olarak alabilirler.

“Nefes Kredisi başvuruları için, Odamız Ana Hizmet Binası Zemin Katı’nda “Nefes Kredisi Danışma Masası” kurulmuştur. Söz konusu masamıza müracaat ederek görevli uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. İlgili uzmanlarımızın iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Bu vesileyle, ekonomideki dalgalanmaların ve sıkıntıların yaşandığı bir dönemde birçok üyemizin içinde bulunduğu darboğaz nedeniyle işlerini geliştiremediği, finansal sorunlar ve sermaye yetersizliğinin tüccarlarımızın çözmek zorunda olduğu sorunlar arasında en başta geldiği ve finansmanın her zamankinden daha büyük önem kazandığının bilincindeyiz. Bu nedenle Odamız “Nefes Kredisi” kapsamında çok hızlı davranarak tüm üyelerimize yardım elini uzatmaktadır.

Bu zor dönemde tüm imkanlarımız ile üyemizin yanında olacağımızı belirtir, Nefes Kredisi’nin üyelerimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederim.

Saygılarımla,


Ekrem DEMİRTAŞ
İzmir Ticaret Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

 

BANKALAR TARAFINDAN İSTENEN EVRAKLAR

 

Bilgi İçin:

Övgü PINAR
Girişimcilik ve Meslekleri Geliştirme Şefi
Araştırma, Girişimcilik ve Meslekleri Geliştirme Müdürlüğü
Tel: 0232 498 46 83
E-Posta: ovgu.pinar@izto.org.tr

Müge ÜNAL
Uzman Yardımcısı
Araştırma, Girişimcilik ve Meslekleri Geliştirme Müdürlüğü
Tel: 0232 498 41 48
E-Posta: muge.unal@izto.org.tr