2019 Yılı Oda Hesapları 2019 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

Mersis Sisteminin İşleyişi


 

MERSİS SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

· Mersisde onaya gönderilen işlem Ticaret Sicili Müdürlüğü, Noter ve Kullanıcının ekranında görünmektedir.

· Mersisde onaya gönderilen başvuru ‘ön kontrol’ adı altında sistemde görülmekte olup, Ön kontrolün anlamı Ticaret Sicile diğer tescil evrakları ile birlikte başvuru yapılabileceğidir. Ön kontrole düşen tescil başvurusu ticaret sicilin ön incelemesi anlamına gelmemektedir.

· Mersis üzerinden başvuru oluşturulup daha sonra bu başvurudan vazgeçilmesi halinde başvurunun iptali için hazırlanan dilekçe Müdürlüğümüze faks ile veya elden teslim edilmesi gerekmektedir.

· Başvurunun Mersis’ten tamamen silinmesi isteniyorsa; ticaret sicilden başvurunun red edilmesinden sonra, başvuruyu oluşturan kişi başvuru numarası ile girip “iptal” butonunu seçerek Mersis’te oluşturduğu başvuruyu silebilir.

· Mersis, kuruluşlarda ve unvan tadillerinde talep edilen ünvanları mevzuat açısından değil sadece tescili olan firmaların istenen ünvanı kullanıp kullanmadığını kontrol ederek onay vermektedir. Dolayısı ile sistem hangi sektörlerin tek başına yapılabileceğini (Gümrük Müşavirliği, Yapı Denetimi, Emlakcılık (Gayrimenkul Danılmanlığı), Sigorta Acenteliği, Özel Güvenlik Hizmeti vb.) ya da, yabancı ünvana onay verilmesi halinde yabancı ortaklığın var olup olmadığını kontrol etmeden onay vermektedir. Başvuru sahibinin konu hakkında bilgi sahibi olduğu varsayılarak başvuru kabul edilmektedir.