2019 Yılı Oda Hesapları 2019 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

Sağlık


Sağlık; “insanın hastalık ve sakatlığının olmaması yanında beden, ruh ve sosyal bakımdan tam iyilik halinde bulunması” olarak tanımlanmaktadır. Sağlık temel bir ihtiyaçtır ve günlük hayatın kaynağıdır dolayısıyla, sağlık kavramının önemi tartışılamaz. Sağlık, dinamikleri çok çabuk değişen ve gittikçe büyüyen bir sektördür.

Sağlık hizmeti veren hastaneler, dal merkezleri, poliklinikler, muayenehaneler, topluma çeşitli sağlık hizmeti sunan ve sağlıklı bir toplum oluşturulmasında önemli görevler üstlenen işletmelerdir. Sektörün varlık sebebidir.

İzmir’de de sağlığın tarihsel bir önemi vardır. Bergama Asklepion’u Eskiçağ’da Epidaurus ve Kos’taki örneklerine eşdeğer önemde bir sağlık tedavi merkezi idi. Pausanias’a göre Bergama’da ilk Asklepios Tapınağı M.Ö 4.yy’ın ilk yarısında kurulmuştu. Asklepios Kutsal Alanı, galerili avlusu, 3500 kişilik tiyatro yapısı, İmparator Hadrianus’a ait kült salonu, kütüphanesi, yuvarlak planlı Asklepios Tapınağı ile Roma Dönemi’nde oldukça önemli bir sağlık merkeziydi.

Sağlık tesisleri yönünden baktığımızda son yıllarda İzmir’de olumlu gelişmeler görülmektedir. Kentimizde kamu, özel ve devlet hastanesi olmak üzere 56 hastane ve 11.421 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kentimizde 7 Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 123 Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, 827 diş hekimi muayenehanesi, 44 Dal Merkezi, 30 Tıp Merkezi, 682 hekim muayenehanesi, 29 Poliklinik hizmet vermektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 2016 Sağlık İstatistikleri Yıllığı’nda;

İzmir’de, 5.759 uzman hekim, 2.224 pratisyen hekim, 1.830 asistan hekim olmak üzere 9.813 hekim bulunmaktadır. Ayrıca, 1.857 diş hekimi, 1.895 eczacı, 8.750 hemşire, 2.787 ebe ve 7.454 diğer sağlık personeli görev yapmakta olduğu belirtilmektedir. 

Şubat 2018 itibariyle İzmir’de 3 hastane, 1’de klinik laboratuar olmak üzere, 4 sağlık kuruluşu, kalite ve hasta güvenliği alanındaki en iyi uygulamaları belirleyen, ölçümleyen ve dünyayla paylaşan JCI (Joint Commission International) ile akredite edilmiştir. 

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede, yaşlı nüfusun fazla olması, ülkelerindeki sağlık maliyetlerinin yüksek olması, az gelişmiş ülkelerde de, sağlık sistemlerinin yeterli düzeyde olmaması gibi sebepler kentimizi sağlık turizminde öne çıkarmaktadır.

Ülkemizde, sağlık turizminden elde edilen gelirin 2023 yılı itibarıyla 20 milyar ABD dolarına çıkarılması planlanmaktadır. 2023 yılında kişi başına yapılan sağlık harcamasının neredeyse üç katına çıkarak 2.000 ABD dolarına ulaşması hedeflenmektedir.

İzmir, batısında renkli denizi, plajları ve termal merkezleriyle, sağlık turizmi ile kıyı turizminin iç içe olduğu olduğu bir kentimizdir.

İzmir’in sakinliği, dinginliği, iklimi, ulaşımı, denizi, güneşi, tedavi sürecinde önemli bir ayrıcalık olup sağlık turizmi için önemli bir avantajdır.

Sağlık turizminin alt dalı olan termal turizm açısından bakıldığında, doğal tedavi yöntemlerinden biri olan termal kaynaklar da ilimizde mevcuttur. 

Balçova Agamemnon, Bayındır, Bergama, Çeşme, Dikili, Gülbahçe, Menemen, Seferihisar’da yer alan kaplıca ve ılıcalar; başta romatizma ve deri hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde yararlı olmaktadır.

Balçova, Narlıdere ve Çeşme’de 7 adet işletme belgeli termal tesis, ayrıca Çeşme, Dikili, Menderes ve Seferihisar’da 8 adet yatırım belgeli termal tesis bulunmaktadır.

İzmir’in de ülkemiz için belirlenen sağlık turizmi hedefinden hak ettiği payı alması çok önemlidir. İzmir sahip olduğu turizm potansiyeli ve sağlık sektörü altyapısı ile sağlık turistine hitap edebilecek özelliklere sahiptir.

Odamız bünyesinde bulunan 30. Tıbbi Malzeme Meslek Grubunda 900 firma, 31. İnsan Sağlığı Meslek Grubunda 744 firma, 32. Gözlükçüler Meslek Grubunda 253 firma, 33. Diş Grubunda 319 firma sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir.


Bilgi:

Müge Ünal
Araştırma, Girişimcilik ve Meslekleri Geliştirme Müdürlüğü
Uzman Yardımcısı
Tel: (232) 498 41 48
Faks: (232) 498 46 35
E-mail: muge.unal@izto.org.tr