2019 Yılı Oda Hesapları 2019 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

İç Ticaret


İzmir’de istihdam edilenlerin % 59,1’u ise hizmetler sektöründe istihdam edilmektedir. İzmir’de hizmetler sektöründe istihdam edilen çalışanların oranı Türkiye ve Ege Bölgesi ortalamasına göre yüksektir.

İzmir’de ticaretin yoğun olduğu bölgeler kent merkezinde bulunan çarşılardır. Kent merkezinde ticaret alanında yoğun faaliyet gösterilmektedir.

Kemeraltı Çarşısı, Mimar Kemalettin Moda Merkezi, Yenişehir Ticaret Merkezi, Keresteciler Çarşısı, Hurdacılar Sitesi, Kara Nakliyecileri Sitesi, MTK Sitesi, Züccaciyeciler Sitesi, Otokent, Dökümcüler Sitesi, Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi, Geri Dönüşüm Sitesi, Kısıkköy Mobilya ve Metal İşleri Sitesi, İZDEP, Karabağlar Mobilya Çarşısı, Çankaya Elektronikçiler Çarşısı, Balçova Sanayi Sitesi, Güzelbahçe Sanayi Sitesi ve ilgili sanayi siteleri kentin ticaretinin yoğnn olduğu yerlerdir.

Bunun yanısıra Karşıyaka Çarşısı, Bostanlı, Alsancak, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Balçova Ata Caddesi, Hatay Caddesi, Bornova Meydan ve çevresi, Buca Forbes Caddesi, Gaziemir, Narlıdere, Güzelbahçe, Hatay, Balçova, Buca, Güzelyalı gibi semt çarşıları ve ticaretin yoğunlaştığı alanlar bulunmaktadır.

Yanısıra kent merkezi dışında turistik anlam taşıyan Çeşme, Alaçatı, Eskifoça, Yenifoça, Seferihisar, Tire, Ödemiş, Şirince, Selçuk Çarşıları ve turistik mekanları da bulunmaktadır.

İzmir’de tarihi ve modern mekanlarda çok sayıda alışveriş merkezi, çarşı ve AVM bulunmasına rağmen yurt içi satışların, merkezleri İzmir dışında olan AVM’lere ve sanal alışveriş sitelerine (internet kanalıyla) kayması nedeniyle arzu edilen canlılık yakalanamamaktadır.

Bölge ekonomisinin merkezi İzmir’e gerek bölgenin diğer illerinden alışveriş-seyahat amaçlı, gerekse yabancı ülkelerden ziyaret amaçlı gelen turistler; Kemeraltı, Konak, Karabağlar, Alsancak, Karşıyaka, Yenişehir Çarşılarını ağırlıkla kullanmaktadır.

Alışverişlerde gıda başta olmak üzere, giyim, hediyelik eşya, mobilya vb. tüketim maddelerinin ticareti ağırlık kazanmaktadır.

Geleneksel çarşılarda tanıtım-reklam ve hizmet kalitesinin arttırılması, belirli dönemlerde çarşı bazlı kampanyalar düzenlenmesi çözümün sadece bir parçasını oluşturmakta, internet ağının alışverişlerde daha fazla kullanılması, tüketiciye daha fazla seçme hakkı tanınması bakımından da önem taşımaktadır.

Kemeraltı-Agora-Basmane üçgeni yeniden düzenlenerek bu aks İzmir ticaretine kazandırılmalıdır. İzmir; genç, yeniliğe açık, talep çeşitliliği zengin toplumsal yapısıyla perakende sektörünün ciddi anlamda yükselişe geçtiği kentlerin başında gelmektedir.

İzmir merkez dışında Çeşme, Foça, Dikili, Seferihisar gibi özellikle turistik kıyı bölgelerinde nüfus yoğunluğunun ve yaşam kalitesinin ekonomik olarak yükselmesinin de etkisiyle büyük ölçekli süpermarket/hipermarket formatı gelişmiş durumdadır. Söz konusu yapı, kendisini yoğunlaşma oranlarında da göstermektedir.

Ege Bölgesi, Türkiye’nin en yüksek yoğunlaşma oranlarına sahip bölgesi konumundadır. Son yıllarda, modern perakendecilik sektörü, Türkiye’de ve Ege’de önemli mesafe kat etmiştir. Kentimiz; yeniliğe açık, genç ve talep çeşitliliği bakımından oldukça zengin toplumsal yapısı ile perakende sektörünün ciddi anlamda yükselişte olduğu kentlerin başında gelmektedir.

İzmir’de ortalama hane halkı büyüklüğü 2,98’dir. hane halkı tüketim harcamalarının % 27,6’sı konut ve kira, % 17,5’i gıda ve alkolsüz içecekler, % 15,7’si ulaştırmaya, % 7,2’si lokanta ve oteller, % 6,2’si ise mobilya, ev aletleri ve bakım hizmetlerine ayrılmaktadır.

İzmir’de konut satışları sayısı her geçen yıl artmaktadır. 2018 yılında 75.672 konut satışı yapılmıştır. Bunlardan 32.872’si ilk satış, 42.800’ü ise ikinci el satıştır.  Konut satışları sırasıyla en çok Buca, Karşıyaka ve Torbalı’da satılmıştır.

İzmir’de 1 milyon 410 bin motorlu araç trafikte seyretmektedir. 4.658 kwh elektrik tüketimi yapılmaktadır.

MTK, Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sitesi

Tekstil sektörü İzmir'in önemli iş kollarından birisidir.

Sektörün önde gelen firmaları; ilk etapta kent merkezindeki Mimar Kemalettin Caddesi'nde kümelenerek, Mimar Kemalettin Moda Merkezi'ni kurmuşlardır.

Kentin artan nüfusu sonucu artan yoğunluk merkez dışında yerleşme zorunluluğunu beraberinde getirince; S.S. Manifatura, Tuhafiye ve Konfeksiyon Toptancıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi'nin (MTK) oluşumu 1983 yılında gerçekleştirilmiş ve Bornova Çamdibi'ndeki şimdiki yerin yapılanmasına gidilmiştir.

MTK; İzmir Bornova Çamdibi'nde; ev tekstili, halı ve battaniye toptancılarının, konfeksiyon makine ve malzemecilerinin, kumaş toptancılarının, nakışçıların, trikocuların, kumaş baskıcılarının, penye üreticilerinin, kot, erkek gömleği, gelinlik imalatçılarının, bay-bayan iç giyim, erkek giyim, halıcı ve mefruşatçı gibi ihracat firmalarının bulunduğu, Türkiye'nin en büyük kümelenmiş sektörel çarşısıdır.

MTK Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sitesi, 823.000 m2'lik alana sahip 755 işyerinden oluşmaktadır.

Komple alt yapısı dahil 400.000 m2 betonarme kapalı alanı, 100.000m2 'lik kilit parke taş yolu, yeşil alanları, sosyal tesisleri, camisi tümüyle üye aidatları ile yapılmıştır.

Sitedeki toplam istihdam 20 bin kişidir.

MTK, Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sitesi; genel yerleşim planı ve mimari estetiği yanında, sosyal donanımı ile göz doldurmaktadır. Site içerisinde ayrıca restoranlar, banka şubeleri ve PTT şubesi hizmet vermektedir.

Site içerisindeki yol ve yeşil alan yüzölçümleri geniş tutulmuş olup üç ayrı bölgede genel ve açık otoparklar mevcuttur. Ayrıca her iş yerinin bodrum katında da kapalı otopark olarak 2500 araç ve açık otopark olarak da 2250 araç kapasiteli, garajlar/otoparklar olduğundan sitede otopark sorunu bulunmamaktadır.

Yine MTK tarafından yapımı gerçekleştirilen; Çamkule Sağlık Ocağı, T.C. Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na devredilmiş olup, site çalışanları ile yöre halkına hizmet vermektedir.

MTK, Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sitesi, çevre yoluna, otogara, ambarlara, Alsancak Limanı ile Adnan Menderes Havalimanı'na, ayrıca kent merkezine çok yakındır. Belediye otobüsleriyle diğer toplu taşım araçlarının İzmir'in en uzak semtlerinden, yaptıkları seferler ile siteye ulaşım son derece kolaydır.

imar Kemalettin Moda Merkezi

Hazır giyim ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir arada bulunduğu, toplam 85.000 m2’lik bir alana sahip ve trafiğe kapalı bir alanda bulunan Mimar Kemalettin Moda Merkezi, İzmir’in en önemli sektörel anlamda uzmanlaşmış çarşılarından birisidir.

100 yılı aşkın ayakta duran tarihsel merkez olan ve bir ucu Çankaya’ya bir ucu Konak’a uzanan çarşıda; 1.000’den fazla firma bulunmakta olup, bu firmaların birçoğu hazır giyim ve tekstil sektörü ile iştigal etmektedir.

Firmaların büyük çoğunluğu gelinlik, abiye ve damatlık alanında faaliyet göstermektedir.

Pek çok ürün çeşidinde sadece İzmir’in değil Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biridir.

Doğal kümelenme örneği teşkil eden Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nde gelinlik, abiye, pantolon, spor kıyafetleri, bayan, erkek ve çocuk giyimin yanı sıra kumaş ve aksesuar sektörleri ile dikim atölyeleri ve terziler de yer almaktadır.

Yaya trafiği için geniş alanların bulunduğu çarşıda oturma, dinlenme alanları ve çeşitli aktivitelerin düzenlenmesi için elverişli ortam bulunmaktadır.

Oda olarak Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nin marka değerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalarımız bulunmaktadır.

Bu anlamda üyelerimize yönelik fuar desteklerimizi ve gelinlik ve abiye sektörüne yönelik T.C. Ticaret Bakanlığı UR-GE desteklerini sunmaya devam ediyoruz.

Sahip olduğumuz kültürel mirasın evrensel yaptırım mekanizmaları kontrolünde gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla İzmir Ticaret Odası olarak 2006 yılında “İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Kazandırılması Projesi” hazırladık.

2015 yılında Efes’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmesi ile tekrar gündeme gelen bu konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından kent merkezindeki tarih üçgeni Kemeraltı, Agora ve Kadifekale bölgesinin UNESCO listesine girmesi için çalışmaların başlatıldığı duyuruldu.

Kadifekale-Agora-Kemeraltı arasında yer alan tarihi bölgenin günışığına çıkartılması ve UNESCO Kültür Mirasına dahil edilmesiyle birlikte Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nin de cazibesinin artacağını ve İzmir ile Türkiye’deki yerinin daha da önem kazanacağı düşünülmektedir.

Kemeraltı Çarşısı tarihi hanları, otelleri, camileri, havraları, kilise, türbe, sinagogları, Türk, Rum, Levanten ve Cumhuriyet yapılarıyla yaşayan bir tarihtir ve Mimar Kemalettin Moda Merkezi, Kemeraltı’ndan ayrı düşünülemez.

Özellikle gelinlik ve abiye giyim alanında markalaşma yolunda faaliyetler gösteren üyelerimiz tarihi mirasın açığa çıkarılmasıyla daha fazla turizm geliri elde edecekler ve sektördeki dev tekstil markaları Mimar Kemalettin Moda Merkezi’ni keşfedeceklerdir.  

 

Bilgi:

Erdem Alptekin
İş Geliştirme Müdürlüğü
Araştırma ve Geliştirme Uzmanı
Tel: (232) 498 41 44
E-mail: erdem.alptekin@izto.org.tr