2018 Yılı Oda Hesapları 2018 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

Başkanın Mesajı


13 Kasım 2017

Yeni binamız, Odamıza, İzmir’e ve Ülkemize Hayırlı Olsun

Değerli Üyemiz,

2016 yılında inşa ettiğimiz, dost düşman herkesin beğendiği yeni binamızı tamamlayarak 13 Kasım itibariyle tüm üyelerimizin ve İzmirlilerin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Kuşkusuz çok kolay bir inşaat olmadı. Eksi 17 metreye kadar indik, adeta denizin içine bina inşa ettik. Ama bilgi ve deneyimi ile sektörün en önde gelenlerinden oluşan Oda Mülkleri, Bakım, Değerlendirme ve Tadilat Komisyonu’nun katkı ve yönlendirmeleri,  Projecilerimiz, Odamız Şehircilik, Planlama ve İnşaat Müdürlüğümüzün çabaları ve biraz da çok ön plana çıkarmadığım 40 yıllık inşaatçılık deneyimim ile bu mutluluğu yaşıyoruz. Kuşkusuz meclis üyelerimizin başından itibaren bize verdiği destek olmasa başaramazdık.

Bu bina, 1885 yılında kurulan Odamızın 4. binası. İlki 1922 yılında yanmış, sonra 1927 yılında aynı yere ikinci bina yapılmış. 1987 yılında 3. bina, Merhum Dündar Soyer döneminde yine aynı yere inşa edildi.

Yetmediği için Balkaner İşhanı’nı benim dönemimde aldık. Büyüyen İzmir’e ve büyüyen İzmir Ticaret Odası’na yetmediği için 2017 yılında da bu binamızı inşa ettik.

Proje çalışmalarında; “Sadece bir bina yapmayalım, 10 bin yıllık geçmişi olan şehrimizin tarihine göndermeler yapalım. Binamız da aynı zamanda yenilikçi ve öncü kimliğimizin izlerini taşısın” istedik. Geçmişte, Kordon, mermer binaları ve sütunlu cepheleri ile “güzel” sıfatını kazanmış. Biz de böyle bir cephe ve geçmişten günümüze gelen sütun başlıklarını Kemalpaşa Mermeri ile inşa ettik. Protokol girişimiz bu cepheden olacak. Giriş kapımızın, yerdeki mermerde bulunan Agora desenlerinin, tavandaki süslemelerin hepsinin birer anlamı var.

Binanın, Vasıf Çınar Bulvarı çıkışının, meclis salonumuzun ve katlara çıkış bölümünün adeta davet edici bir biçimde olmasını istedik. Hizmet almak isteyen üyeler de Cumhuriyet Bulvarı tarafından binamıza girerek, hemen hizmet birimlerine ulaşacak. Üyelerimiz çok daha modern ve şık bir ortamda, teknolojinin en son yeniliklerinden faydalanarak en çok işlem yaptırdıkları Ticaret Sicil Müdürlüğü, Ticari İşlemler, Üye Sicil Müdürlüğü ve Mali İşler Müdürlüklerimize ulaşarak, işlemlerini yaptırabilecek.

Eksi 2. Katta yer alan meclis salonumuzu amfi şeklinde değil çok amaçlı bir salon olarak tasarladık.Salon 527 m2. Toplantı kapasitesi 326 kişi. İki yanda, 2 adet 80 kişilik ayrı kullanılan toplantı salonumuz var.

Binamızda akvaryum ve yeşil bitkiler de var. Akvaryum 21 ton su alıyor. Ticaret Tarihi Müzemiz yine bu binada da yer alıyor. Son teknolojik sistemlerle tüm bina otomasyona bağlandı. Gün ışığı, cephe sistemi ile kontrol edilebilecek. Tabii iki cephemizde de otomatik açılıp kapanabilen Türk Bayrağımız var. Kablolu, kablosuz ağ alt yapısı aktif cihazlarla birlikte hepsi yeni. ISO 27001, standartlarına uygun.

Komple akıllı bina, ışıklandırma, iklimlendirme giriş çıkış sistemleri akıllı sistem üzerinden çalışacak.

Gerçekten gurur duyduğumuz, Odamızın 132 yıllık tarihine yakışan bir bina inşa etmenin gururunu yaşıyoruz. İlk binamızın temellerini atan kurucularımız ile aynı heyecanı yaşıyoruz ve yine aynı heyecanla üyelerimize yeni binamızda hizmet vermeye, kentimiz ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.

Odamız yeni binasının camiamıza, İzmir’e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.


Ekrem DEMİRTAŞ
Yönetim Kurulu Başkanı

 


 

ÖNCEKİ MESAJLAR  MECLİS KONUŞMALARI  EKREM DEMİRTAŞ'IN ÖZGEÇMİŞİ