2017 Yılı Oda Hesapları 2017 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

Başkanın Mesajı


03 Mart 2017

HEDEFİMİZ İZMİR’DE 100.000 İSTİHDAM

Değerli Üyemiz,
 

Ülkemizin ve kentimizin en büyük sorunlarından birisi yükselişte olan işsizliktir. Ülkemizde işsizlik % 12,1 ile son 7 yılın en yüksek oranına ulaştı. Diğer yandan genç işsizlik oranı ise çok daha yüksek, 4 gencimizden biri işsiz. İşsizliğin sadece ekonomik değil toplumsal bir sorun olduğunu da göz önünde bulundurursak, genç işsiz oranına ilişkin endişelerimiz artıyor.  

İzmir’e bakıldığında ise; 2015 yılı rakamına göre kentimiz Türkiye genelinde dördüncü sıradadır. % 15’lik işsizlik oranı ile ne yazık ki Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir işsizlik oranına sahibiz ve bu oran güzel kentimize yakışmıyor. Elbette, kentimizin işsizlik oranının bu kadar yüksek olmasında kentimizin bir çekim merkezi olması ve yoğun göç almasının büyük etkisi var.

İşsizliği azaltmak için daha fazla üretmeli, daha fazla yatırımcı çekmeli, daha çok çalışmalıyız. Bu noktada iş dünyası olarak bizlere büyük görevler düşmektedir. Daha fazla üretim, daha fazla yatırımcı, daha çok çalışmanın sonucunda daha fazla istihdam yaratmak öncelikli görevimizdir.  Bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı istihdam seferberliği çağrısını çok yerinde buluyor ve tam destek veriyoruz.

Oda olarak istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmaları hayata geçirdik ve birbiri arkasına geçirmeye devam ediyoruz. Çalışmalarımızı özetlemek gerekirse;

 • Cumhurbaşkanımızın Milli İstihdam Seferberliği çağrısına Odamız tam destek vermektedir.
   
 • OSB temsilcileri (İTOB OSB) ve banka yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda firmaların finansman sorununa çözüm arayışımız ve kredi kullanan üyelerimizin yeni işçi istihdam etmesi yönünde çağrılar yapıyoruz.
   
 • Oda olarak, üyelerimizin işlerini geliştirerek istihdam yaratmalarına yardımcı olmak üzere bankalarla görüşmeler yaparak uygun koşullu kredi protokolleri imzaladık. Örneğin son dönemde; Ziraat Bankası ve Denizbank ile “TOBB Nefes Kredisi”, Vakıfbank ile “Halden Anlayan Kredi”, Türkiye İş Bankası ile “Taksit Ödemeli Ticari Kredi” protokolleri imzaladık. İmzaladığımız kredi protokollerinin basın toplantıları sırasında tüm üyelerimize istihdam çağrısında bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz.
   
 • “Büyükanne Projesi”ne Odamız özel bir destek vererek, projenin paydaşlarından birisi oldu.
   
 • Üyelerimize “Teşvik ve Desteklerden Yararlanın” konulu e-bültenler göndererek İstihdam Teşvikleri ve krediler hakkında bilgi veriyoruz. 
   
 • Girişimciliğe verdiğimiz özel önem hepinizin uzun süredir malumu. Son olarak; 07.02.2017 tarihinde “İş Melekleri ve Mentor Ağı Değerlendirme Toplantısı”nı düzenleyerek girişimcilik olgusunun işsizlik sorununa bir çözüm olduğunu ve desteklenmesi gerektiğine dikkat çektik, çekmeye devam edeceğiz.
   
 • Girişimcilik ve Meslekleri Geliştirme Masamız bünyesinde; teşvik ve destekler hakkında aktif danışmanlık hizmeti vererek üyelerimizin maliyetlerini düşürmeleri ve bu sayede istihdam yaratmalarına imkan sağlıyoruz.

Son olarak; yeni bir çalışmamızı daha hayata geçiriyoruz. Oda olarak, haftalık olarak Sektörel İstihdam Toplantıları düzenlemeye başlayacağız. Bu toplantılarımızda; sektörleri gruplarına göre Odamıza davet edeceğiz ve istihdam teşvikleri hakkında bilgilendirmede bulunmak, finansal sorunlarını tespit etmek üzere görüşlerini almak ve bu sorunların çözümü için çalışmalar başlatarak daha fazla istihdam yaratmalarına aracı olmak yönünde çalışmalar yürüteceğiz.

Odamızın 70.000 üyesi bulunmaktadır. Her üyemizin en az bir kişi istihdam etmesini ve İzmir’de 100 bin istihdam yaratılması öncelikli hedefimizdir.

Ben bu nedenle buradan tüm üyelerimize en az 1 kişiyi istihdam etmeleri yönünde çağrıda bulunuyorum.

El ele vererek, hep birlikte işsizliği azaltalım. Gençlerimiz için, daha güçlü ve zengin bir Türkiye, işsizliğin azaldığı İzmir için bunu yapmalıyız.

Üyelerimiz İŞKUR, KOSGEB, SGK, Ekonomi Bakanlığı vb. devletimizin sunduğu birçok destekten de yararlanabilir. Üyelerimizin bu konularda, teşvik ve desteklerle ilgili her konuda Odamızdan destek ile yardım alabileceğini bir kez daha hatırlatarak, güzel günler dilerim.

 

Ekrem DEMİRTAŞ
Yönetim Kurulu Başkanı

 


 

ÖNCEKİ MESAJLAR  MECLİS KONUŞMALARI  EKREM DEMİRTAŞ'IN ÖZGEÇMİŞİ