2018 Yılı Oda Hesapları 2018 Hizmet Ücretleri Tarifesi Meslek Grupları ve Faaliyet Kodları (NACE) Stratejik Plan
Sicil Rehberi Ticari İşlemler Rehberi Ticaret Sicili Müdürlüğü Duyuruları Mersis Danışma Masası
İşten Ayrılış Bildirgesi Kredi Protokolleri İndirimli Kuruluşlar Eğitimler
Fuar Teşvikleri Fuar Ziyaretleri Dış Ticaret Talepleri Reklam Fiyat Tarifesi

Başkanımızın Mesajı


Değerli Yenişehirli İşadamlarımız ve Esnafımız,

İçerisinde pek çok çarşı, site, iş merkezi bulunduran; gıda, inşaat, hırdavat, nalburiye, elektrik-elektronik, temizlik, tıbbi malzeme, matbaa, iş makineleri vb. sektörlere ev sahipliği yapan "İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi"' Ege Bölgesi'nin ve İzmir'in en büyük ticaret merkezidir.

Bununla birlikte, bilindiği üzere, İzmir Yenişehir Ticaret Merkezinin altyapı, ulaşım, trafik, otopark, temizlik ve güvenlikten alışveriş merkezlerinin ve yapı marketlerin yaygınlaştığı günümüz şartlarında tanıtım ve reklama kadar pek çok ciddi sorunu bulunmaktadır.

Odamız bu amaçla 2001 yılından bu yana çalışma grupları oluşturmuş; sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürütmüş, raporlar hazırlamış ve ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmuştur.

İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi Çalışma Grubu'nun amacı "İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi"nin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak; ulusal ve uluslararası ticaret merkezleri, hipermarket ve yapı market zincirleri ile rekabet edebilecek niteliklere ulaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk iş olarak İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi'nin büyüklüğünü, niteliğini ve sorunlarını tespit etmek için Mayıs 2009'da "İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi Envanter Çalışması" hazırlatılmıştır.

3319 mekansal birime gidilerek tüccarımız ve esnafımız ile yüz yüze yapılan anketlerde "Ulaşım" konusunun başlıca sorun olarak tespit edilmesinin ardından Trafik ve Ulaşım Danışmanı Dr. İsmail Hakkı Acar'a bir rapor hazırlatılmış ve ilgili belediyeler ile paylaşılmıştır.

İzmir Yenişehir Ticaret Merkezinin altyapı, ulaşım, trafik, otopark, temizlik ve güvenlik sorunlarının çözümü için Yenişehir Ticaret Merkezi Çalışma Grubu ile birlikte çalışmalar yapılmış ve Odamızca birçok konuda girişimde bulunulmuştur. 

İzmir Ekonomi Üniversitesi ile birlikte Çarşıda mekansal alanlar ve ürün çeşitlerine yönelik çekimler yapılarak yaklaşık 1,5 dakikalık tanıtım filmi hazırlanmış, tanıtım filmi yerel kanallarda yayımlanmıştır.

İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi’nde, ticareti canlandırmak için ziyaretçi sayısını arttırmak ve ulaşımı daha kolay kılmak adına Odamızca 27-31 kişi taşıma kapasiteli bir servis aracı kiralanmış ve üç ay süreyle hizmet vermiştir.

Konak-Yenişehir güzergahında 15 ve diğer metropol ilçelerdeki 10 durak billboardunda Yenişehir Ticaret Merkezini tanıtıcı afiş yayınlanmıştır.

Halen çarşının sorunlarına yönelik girişimlerimiz sürdürülmekte ve Yenişehir’de faaliyet gösteren üyelerimize dağıtılmak üzere çarşının sokak numaralarını, iş hanları ve merkezlerini, bankaları, PTT vb. kamu kurumların yerlerini gösteren bir ulaşım haritası hazırlanmaktadır.

Odamız ve İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi Çalışma Grubunun sorunların çözümüne yönelik çalışmalarına tüm tüccarlarımız ve esnafımız katkıda bulunabilir; ekte yer alan listeden Çalışma Grubu üyelerimize ulaşabilir; ilgili toplantılara katılabilir, görüş ve önerilerini aktarabilirler.

Şu anda incelemekte olduğunuz Odamız Web Portalında İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi Çalışma Grubuna ait çalışmalar hakkında düzenli olarak bilgi verilecektir.

İzmir Ticaret Odası olarak, İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi Çalışma Grubu'nun çalışmalarını desteklediğimizi belirtir; Siz Değerli Tüccarlarımız ile birlikte "İzmir Yenişehir Ticaret Merkezi"nin sorunlarına çözüm getirme konusunda başarılı olacağımıza olan inancımı ifade etmek isterim.

Saygılarımla,
 


Ekrem DEMİRTAŞ
İzmir Ticaret Odası
Yönetim Kurulu Başkanı